fbpx

Rodzaje wypełnień zęba – plomb

rodzaje-wypelnien-zebow.jpg

Plomba to potoczne określenie na wypełnienie stomatologiczne w zębie, w którym na skutek działania próchnicy doszło do powstania ubytku. Lekarz po opracowaniu zmienionych chorobowo tkanek zęba, powstałe po wybraniu wiertłem miejsce, musi szczelnie wypełnić materiałem zastępczym, czyli plombą. Są różne rodzaje wypełnień zęba, a każde z nich jest inne i ma inne zastosowanie. To lekarz stomatolog po badaniu decyduje, który rodzaj wypełnienia będzie najlepszy i który najlepiej spełni swoją rolę.

Szukasz dobrego stomatologa?
–>Zobacz, co w Promedica możemy dla Ciebie zrobić <–
i umów się na wizytę w naszym centrum!
☎️32-297-19-91
📱693-732-555

Jaki rodzaj plomby wybrać?

Próchnica to choroba, która doprowadza do uszkodzenia, w pierwszym momencie, zewnętrznej części zęba, czyli szkliwa. Kolejne etapy działania bakterii doprowadzają do jeszcze większych zniszczeń w obrębie korony zęba, aż, jeśli leczenie nie zostanie podjęte, do zajęcia miazgi. Przy wyborze rodzaju wypełnienia to stomatolog podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby. Część wypełnień nie nadaje się do głębszych ubytków. Decydujące jest również samo umiejscowienie plomby. Jeśli ma ona znajdować się w zębie, który narażony jest na duży nacisk i ścieranie, koniecznie należy zastosować odpowiednio odporny na działanie sił materiał. Wszystko po to, aby plomba mogła posłużyć jak najdłużej. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż częsta wymiana wypełnień skutkuje koniecznością kolejnego wybrania tkanek zęba. Dentysta opracowując ubytek musi dokładnie oczyścić przestrzeń z chorobowo zajętych części zęba, a także z minimalnej ilości zdrowych tkanek. Taki sposób postępowania zapewnia szczelność wypełnienia, a także ogranicza możliwość rozwoju próchnicy wtórnej. Im więcej takich wymian plomb w obrębie jednego zęba, tym większa szansa na późniejsze leczenie kanałowe.

Dlatego decydując o wyborze rodzaju wypełnienia warto, poza względami finansowymi, kierować się również zaleceniami stomatologa, który zadba o jak najlepszą jakość materiału. Przy wyborze ważna jest również sama estetyka wypełnienia. Plomba imitująca ząb, praktycznie niewidoczna, a zarazem nie powodująca trudności ze zgryzem, to nie tylko kosmetyczna sprawa. Poprawa wyglądu zębów to często jeden z ważniejszych kryteriów w doborze plomb, a rząd białych i zdrowych zębów to dla części pacjentów powód do szczęścia.

Rodzaje wypełnień zęba

Stomatologia i samo leczenie ubytków poprzez wypełnienie opracowanego zęba to metoda leczenia, która rozwijała się przez wiele lat. Tak naprawdę nie do końca wiadomo, kiedy powstała idea wypełniania powstałej po usunięciu próchnicy dziury, ale pierwsze wypełniacze pojawiły się już nawet w VIIw. , a na przestrzeni lat stosowano w tym celu nawet złoto. Materiał ten by trudny w obróbce, dlatego cały czas poszukiwano alternatywy – produktu tańszego i łatwiejszego do formowania. To, co obecnie znamy, czyli plomby amalgamatowe, a raczej twory podobne do nich, powstały pod koniec XIXw. Od tego czasu w stomatologii nastąpił ogromny rozwój, a rodzajów wypełnień jest mnóstwo.  Część z nich postaramy się opisać:

    • wypełnienia amalgamatowe to wypełnienia starego typu, które w warunkach prywatnych gabinetów stomatologicznych nie są stosowane. Amalgamat to materiał, który nie pozwala estetycznie wypełnić ząb, a także nie wiąże się szczelnie z jego tkankami. Konsekwencją tego może być rozwój próchnicy. Co więcej, opracowanie zęba pod wypełnienie amalgamatowe musi być większe i głębsze niż pod nowoczesne materiały wypełniające;
    • wypełnienia kompozytowe – najpopularniejsze i powszechnie stosowane w gabinetach dentystycznych. Swoją popularność zawdzięczają szczelności oraz estetyce. Plomby kompozytowe występują w wielu kolorach, dlatego dentysta ma możliwość dopasowania ich koloru do naturalnego koloru zęba. Kompozytowe plomby można łatwo modelować, nadając im pożądany i przypominający kształt zęba wygląd. Formowanie może trwać tyle, ile trzeba, ponieważ kompozyt jest utwardzany lampą polimeryzacyjną, dlatego te wypełnienia określamy mianem światłoutwardzalnych;
    • wypełnienia glasjonomerowe to plomby najczęściej stosowane u dzieci, a także u dorosłych w przypadku płytkich lub przyszyjkowych ubytków. Ich zaletą jest zawartość jonów fluoru, które dodatkowo działają przeciwpróchniczo, ale wadą jest chropowatość materiału i jego podatność na odbarwianie, a także większa niż innych rozwiązań kruchość. Cement glasjonomerowy stosowany jest również do mocowania zamków aparatów ortodontycznych;
    • plomby porcelanowe lub pełnoceramiczne – to tak naprawdę korony porcelanowe (pełnoceramiczne), które stosuje się, jeśli potrzebna jest duża nadbudowa zęba, czy to w wyniku powstania masywnego ubytku, leczenia endodontycznego czy też ukruszenia części zęba. Korony porcelanowe, czy też nowocześniejsze pełnoceramiczne, wchodzą w skład leczenia protetycznego.

    Leczenie zachowawcze zębów, czyli plombowanie ubytków, regularna higienizacja w gabinecie stomatologicznym oraz prawidłowa higiena w domu to fundament zdrowych zębów przez długi czas. Wypełnianie ubytków dzięki szerokiej gamie znieczuleń to obecnie proces bezbolesny, a stosowane materiały oraz jakość i szczelność wypełnień pozwalają cieszyć się zdrowym uzębieniem wiele lat.





Poznajmy się

Stomatolog Będzin

W naszych gabinetach stomatologicznych postawiliśmy na kompleksowość oferty. Działamy tak, aby nasi pacjenci w jednym miejscu mogli wykonać zdjęcie RTG jamy ustnej, wyleczyć zęby, skorygować zgryz u ortodonty i przyprowadzić swoje dzieci na kontrolę i wizytę adaptacyjną.


Bądź

Na bieżąco

Z nowinkami i poradami dentystycznymi dla dorosłych i dzieci. Jeśli nie wiesz, dlaczego dentyści zalecają wyrzucać gumę do żucia po 15 minutach, chcesz pierwszy dowiadywać się o promocjach, albo chcesz zobaczyć, co piszą o nas nasi klienci, dołącz do naszego facebooka.



Copyright by Gabinety Dentystyczne Promedica Będzin 2023. All rights reserved.