Ból zęba
Ból zębów to jeden z najczęstszych powodów wizyt w gabinecie stomatologicznym. Uporczywy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie i spożywanie posiłków. Najgorzej jeśli pojawia się w weekend, kiedy o szybką konsultację trudno. Powodów bólu może być wiele i pacjenci często mają problem z rozróżnieniem, czy pojawiający się ból, to już powód do niepokoju, czy tylko nadwrażliwość zębów. Jakie są niepokojące objawy bólu zęba? I skąd się on bierze?
Jak uniknąć bólu zęba? Postaw na profilaktykę!
–>Leczenie zachowawcze i profilaktyka<–
☎️32-297-19-91
📱693-732-555
Zapalenie miazgi, przyczyny i objawy
Miazga to mocno unerwiona część korony zęba znajdująca się w jego wnętrzu. Zapalenie miazgi to częsty powód awaryjnych wizyt u stomatologa. Stan zapalny w zębie rozwija się powoli i obejmuje coraz głębsze części zęba powodując coraz większe i nieprzemijające wrażenia bólowe wokół jamy ustnej. Typowymi objawami, poza bólem, toczącego się stanu zapalnego jest obrzęk, zaczerwienienie, ból zwłaszcza w trakcie spożywania posiłków ciepłych i zimnych. Pacjenci zgłaszający się z bólem zęba często opisują go również jako ból promieniujący lub pulsujący.
Najczęściej zapalanie miazgi powodują zmiany próchnicze w zębie, ale urazy zębów, czyli złamanie korony zęba, czy pęknięcie szkliwa mogą również doprowadzić do zmian zapalnych. Inne czynniki takie jak bruksizm, czy refluks również mogą spowodować problemy z zębami. Pierwsze objawy zapalenie miazgi mają przejściowy charakter i zazwyczaj następują po spożyciu ciepłego lub słodkiego jedzenia. Jeśli jednak ból nie znika i przyjmuje charakter ciągły, a do tego dochodzi ból przy nagryzaniu, to z pewnością mamy do czynienia z toczącym się stanem zapalnym miazgi. Nie podjęcie leczenia na tym etapie może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia miazgi zęba, które początkowo może dawać mniejsze objawy bólowe niż początkowa faza choroby (ponieważ zostały uszkodzone zakończenia nerwowe), ale konsekwencją będzie nieodwracalne zapalanie miazgi, utrata zęba lub konieczność leczenia kanałowego.
Dodatkowym czynnikiem wskazującym na postępujące zapalenie miazgi jest promieniowanie bólu w kierunku skroni lub oczodołu, w przypadku problemów z górnymi zębami, a w kierunku ucha – z zębami dolnymi. Często nasilenie objawów w nocy to również sygnał do natychmiastowej wizyty u stomatologa. Przyjęcie pozycji leżącej powoduje lepsze ukrwienie górnej części ciała, a co za tym idzie zwiększenie bólowych doznań.
Do prawidłowej oceny stanu zęba konieczne będzie badanie stomatologiczne, ocena wyglądu zęba, szczegółowe opukiwanie, a często również dodatkowa diagnostyka obrazowa w postaci zdjęć RTG.
Nadwrażliwość zębów i jej objawy
Czym jest nadwrażliwość zębów oraz jakie są jej objawy opisywaliśmy już w innym naszym artykule blogowym -> NADWRAŻLIWOŚC ZĘBÓW, ale z doświadczenia wiemy, że pacjenci często mylą objawy nadwrażliwości z zapaleniem miazgi. Początkowa faza stanu zapalnego zęba może wyglądać podobnie, ale przy nadwrażliwości ból jest przeszywający, ale krótkotrwały. Zazwyczaj przemija w momencie usunięcia jego przyczyny, czyli zaprzestania spożywania słodkich, kwaśnych, zimnych oraz ciepłych pokarmów lun napojów. Dodatkowym sposobem na sprawdzenie, czy pojawiający się ból ma swoje źródło w nadwrażliwości jest obserwacja pojawiającego się lub nie bólu w trakcie szczotkowania. Odsłonięte szyjki zębów drażnione przez włosie szczoteczki może dostarczać nieprzyjemnych doznań, a zarazem daje nam potwierdzenie, że powodem bólu jest właśnie nadwrażliwość.
Powodów bólu zęba może być wiele. Poza nadwrażliwością, czy zapaleniem miazgi powodem bólu może być również bruksizm, problemy ortodontyczne, choroby w obrębie zatok, a nawet nieprawidłowo opracowany ząb w trakcie leczenia endodontycznego. Bez względu na rodzaj bólu i jego pochodzenie przy wystąpieniu jakichkolwiek dolegliwości warto skonsultować swoje obawy z dentystą w trakcie wizyty stomatologicznej. Wczesne rozpoznanie chorób miazgi daje gwarancję pełnego wyleczenia i ogranicza możliwość rozległego i kosztownego specjalistycznego leczenia.