Leczenie paradontozy

W zdrowej jamie ustnej dziąsło ma jasnoróżowy kolor i lekki połysk, a kość wyrostka zębodołowego mocno otacza zęby, sprawiając, że są stabilne. Problemy z dziąsłami – krwawiące dziąsła, zaczerwienione dziąsła to czytelny znak, że w naszej jamie ustnej pojawił się stan zapalny i należy podjąć kroki przeciwdziałające paradontozie.

 

Parodontoza

Paradontoza jest współcześnie jedną z najczęstszych przyczyn utraty stałego zęba. Przyczyną paradontozy jest stan zapalny, jaki w dziąśle i otaczających go tkankach wywołują bakterie. Zaczyna się zawsze od ich nagromadzenia w płytce nazębnej i kamieniu. Konsekwencją jest obecność kwasów, które atakują szkliwo oraz substancji toksycznych wywołujących ogniska zapalne. Walkę z parodontozą należy zacząć od usunięcia jej przyczyn.

 

Skaling i piaskowanie

W ramach profilaktyki i leczenia paradontozy wykonujemy w Promedica profesjonalną higienizację zębów z użyciem lub stomatologicznych. Dzięki temu możemy zagwarantować niezwykłą precyzję w usuwaniu kamienia nazębnego, przebarwień i osadów, a co za tym idzie także bakterii odpowiedzialnych za stany parodontozę. Skaling w Promedica wykonywany jest bezboleśnie, za pomocą ultradźwięków. Profesjonalne piaskarki usuwają natomiast osady z trudno dostępnych miejsc (wąskich przestrzeni międzyzębowych i bruzd). Zalecamy regularne wykonywanie tych dwóch komplementarnych zabiegów, jednak nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

 

Kiretaż

Szybko i skutecznie leczymy stany zapalne w tzw. kieszonkach przyzębowych. Tu także może rozpocząć się paradontoza. Efektem kiretażu jest wyczyszczenie i spłycenie zainfekowanej kieszonki, umożliwienie jej pokrycia się zdrowym nabłonkiem oraz zlikwidowanie stanu zapalnego. Efektem jest wzmocnienie mocowania zębów i odwrócenie procesów prowadzących do paradontozy.

 

Szynowanie zębów

Jeśli paradontoza rozwinęła się u pacjenta tak daleko, że zauważalna jest już zwiększona ruchomość zębów ich szynowanie i ligaturowanie. Oba zabiegi skutecznie ograniczają przechylanie się zębów i ich wysuwanie z zębodołu.