Implanty i protetyka

Jakie są konsekwencje niewstawienia brakującego zęba? Nasza tkanka kostna działa podobnie, jak mięśnie. Nieużywana z powodu braku osadzonego w niej zęba zaczyna zanikać. Co więcej nasze zęby dążą do kontaktu ze swoimi „sąsiadami”. Gdy jednego z nich zabraknie zaczynają się przemieszczać, zmniejszając przestrzeń umożliwiającą wstawienie implantu, negatywnie wpływając na zgryz, a także przeciążając inne zęby.
 

Nowoczesne implanty to możliwość wstawienia nowego zęba w ciągu jednej wizyty. Niejednokrotnie wstawienie nowego zęba odbywająca się jeszcze tego samego dnia, co ekstrakcja (usunięcie zęba stałego, objętego poważnymi zmianami chorobowymi). Implanty to najlepsza alternatywa wobec stałego zęba, a także stabilne mocowanie protez. Są trwałe i bardzo dobrze przyjmowane przez organizm, dają poczucie pełnej naturalności.
 

Implanty i ich budowa

Implant składa się z trzech części. Pierwszą jest śruba wszczepiana w trakcie prostego zabiegu chirurgicznego w kość żuchwy pacjenta – czyli tzw. filar. Kolejny element stanowi łącznik wykonany z metalu lub ceramiki. Zwieńczeniem wszystkiego jest tzw korona czyli widoczny dla oka sztuczny, ale wyglądający w pełni naturalnie ząb.

  Korony

  Korony

  W ofercie Promedica znajdują się implanty z popularną koroną porcelanową lub koroną pełnoceramiczną. Te ostatnie to obecnie najdoskonalszy wynalazek stomatologii estetycznej – trwały i nie wykazujący tendencji do szarzenia z czasem.
   

  Korony metalowe licowane porcelaną.

  Korony metalowe licowane porcelaną wykorzystywana są przy rekonstrukcji zniszczonej korony zęba. Licówki mogą być przydatne również przy likwidowaniu zbyt dużych szpar międzyzębowych (tzw. diastem). Korona metalowa licowana porcelaną składa się z dwóch części. Na wykonanej z hipoalergicznego stopu metalu części mocującej znajduje się porcelanowa nakładka. Stomatolog dopasowuje kształt, kolor i rozmiar licówki by osiągnąć najlepszy efekt estetyczny.

   

  Wkłady koronowo-korzeniowe

  Jeśli u pacjenta stwierdzono rozległe zniszczenia w tkance zęba, często konieczne jest ustabilizowanie filaru w korzeniu zęba dzięki użyciu tzw. wkładów koronowo-korzeniowych. Wkłady koronowo-korzeniowe dzielimy na wkłady szklane, modelowane bezpośrednio w jamie ustnej (w trakcie jednej wizyty), oraz wkłady koronowo-korzeniowe lane stworzone na indywidualne zamówienie na podstawie wycisków łuków zębowych wraz z obrazem kanałów korzeniowych implantowanego zęba.

   

  Wkłady koronowe

  Gdy wstawienie plomby nie daje oczekiwanych efektów, pomocne mogą okazać się wkłady koronowe. Stosuje się je głównie w przypadku mocno uszkodzonych chorobowo zębów trzonowych i przedtrzonowych. Dla naturalnego wyglądu i dużej wytrzymałości wkłady koronowe wykonuje się z materiału kompozytowego lub z porcelany. Projektowanie wkładu odbywa się na podstawie pobranego wycisku w pracowni protetycznej. W laboratoryjnych warunkach możliwe jest precyzyjne odbudowanie nawet najtrudniejszych miejsc.

   

  Mosty konwencjonalne

  Most konwencjonalny to nic innego jak trwale osadzona proteza częściowa. W ten sposób możliwa jest odbudowa jednego lub kilku zębów tworzących lukę. Do osadzenia mostu konwencjonalnego wykorzystuje się zdrowe zęby zlokalizowane na jej brzegu. Mosty konwencjonalne wykonuje się z hipoalergicznych stopów metali, a następnie licuje porcelaną (lub, w tańszej wersji, kompozytem). To połączenie sprawia, że są rozwiązaniem trwałym i pozwalającym na uzyskanie naturalnego wyglądu.

   

  Mosty adhezyjne

  Mosty adhezyjne wykonywane są z materiału kompozytowego i przytwierdzane do sąsiednich zębów za pomocą bardzo trwałego materiału, jakim jest włókno szklane. W Promedica stosujemy wysokiej jakości system mostów adhezyjnych ENAMEL plus. Dzięki niemu materiał kompozytowy przytwierdzony zostaje do powierzchni językowych sąsiednich zębów. Pacjent unika przy tej metodzie szlifowania zdrowych tkanek, na których osadzony zostanie most adhezyjny.

   Protezy

    

   Proteza szkieletowa

   Wykonana jest w większości z metalu. Posiada metalowy szkielet oraz klamry służące do mocowania protezy na zębach. Reszta wykonana jest z imitującego kolor dziąseł akrylu, w którym osadzone są sztuczne zęby.

    

   Protezy natychmiastowe

   Pierwsza pomoc protetyczna po ekstrakcji zęba. Wykonywana od razu po usunięciu na pierwsze pół roku, w celu zachowania lub odtworzenia właściwego ustawienia zębów i ochrony wyrostka zębodołowego podczas procesu gojenia. Protezy natychmiastowe mogą mieć zwiększoną żywotność, jeśli ich wykonanie poprzedzi tzw. podścielenie protezy.

    

   Proteza całkowita osiadająca

   Proteza całkowita osiadająca to rozwiązanie ruchome. Ten rodzaj protez wykonuje się z imitującego naturalny kolor dziąseł akrylu, w którym osadzone są zęby. Efekt estetyczny jest naturalny. Dzięki podparciu warg i policzków pacjenci zyskują młodszy wygląd. Trwałość rozwiązania jakim jest proteza całkowita osiadająca zależy nie tylko od zabiegów pielęgnacyjnych. W związku ze zmniejszoną wydolnością życia może dojść do stopniowego zanikania tkanki kostnej. Po 5-10 latach proteza całkowita osiadając może wymagać podścielenia.

    

   Szyny relaksacyjne

   W pracowni protetycznej wykonujemy także szyny relaksacyjne. Szyna relaksacyjna jest to indywidualnie dopasowana, przezroczysta nakładka na dolny lub górny łuk zębowy. Pacjent zakwalifikowany do leczenia protetycznego, u którego stwierdzono bruksizm (podświadome zaciskanie zębów i popularne zgrzytanie) może otrzymać zalecenie by szynę relaksacyjną zakładać na noc. Leczenie z użyciem szyny relaksacyjnej trwa od 6 do 18 miesięcy. Stosuje się je w celu zlikwidowania nadmiernego napięcia mięśniowo-nerwowego. Szyna relaksacyjna likwiduje bolesności szczęki, stawów a nawet karku i głowy.